Erdal İNÖNÜ Nerededir, Nerdedir

www.neresidir.com

www.buradadir.com

www.yerelsecimvideo.com

 

Erdal İnönü hayatını kaybetti

 

Türkiye'de siyaset ve bilim dünyasının önde gelen ismi Erdal İnönü 81 yaşında hayatını kaybetti. İnönü bir süredir, Amerika Birleşik Devletleri'nin Houston kentinde tedavi görüyordu.

Erdal İnönü

 

Eski başbakan yardımcılarından, 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün oğlu Prof. Dr. Erdal İnönü'nün, Türkiye saati ile 05.00 sıralarında hayatını kaybettiği öğrenildi.

Geçtiğimiz yıl Houston'da bulunan M.D. Anderson Kanser Merkezi'nde tedavi gördükten sonra yurda dönen Erdal İnönü, hastalığının nüksetmesi üzerine 27 Ağustos'ta yeniden ABD'ye gitmişti.

6 Haziran 1926'da Ankara'da dünyaya gelen İnönü, 1947 de Fen Fakültesi'nden fizik lisansı diploması aldıktan sonra ABD'ye gitti ve California Teknoloji Enstitüsü'nde lisans üstü öğrenimi yaptı, yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı.

Teorik fizik alanında araştırmalar yapan İnönü, yurda dönünce de, Ankara Üniversitesi'nde asistan olarak göreve başladı.

İnönü, 1957-1960 yılları arasında tekrar Amerika'ya giderek çeşitli üniversite ve araştırma enstitülerinde araştırmalar yaptı.

İnönü daha sonra, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde fizik profesörlüğü, Teorik Fizik Bölümü Başkanlığı, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Üniversite Rektörlüğü yaptı.

1983 yılında siyasete atılan Erdal İnönü, Sosyal Demokrasi Partisi'nin (SODEP) kurucu genel başkanı oldu. SODEP ile Halkçı Parti'nin birleşmesi sonucu kurulan SHP'nin ilk olağanüstü kurultayında da SHP Genel Başkanı seçildi. İnönü bu görevini 1993 yılına kadar sürdürdü.

İnönü, 1986 yılı ara seçimlerinde İzmir milletvekili seçildi, 1987 ve 1991 genel seçimlerinde yeniden aynı ilden milletvekili seçilerek parlamentoda görevine devam etti.

1991 genel seçimlerinden sonra Doğru Yol Partisi ile SHP'nin kurduğu koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev üstlendi ve 1993 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

SHP'nin Cumhuriyet Halk Partisi ile birleşmesinin ardından, 27 Mart 1995 tarihinde koalisyonun Sosyal Demokrat kanadında değişikliğe gidildi, Erdal İnönü bu değişiklikle Dışişleri Bakanı olarak atandı ve 1995 yılının Mart ve Ekim ayları arasında Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Kaynak : BBC

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !