Fizan (Phazania) Nerededir, Neresidir

www.neresidir.com

www.buradadir.com

www.yerelsecimvideo.com

 

FİZAN


Latincede Phazania diye geçen bu yer, kuzey Afrika'da tarihsel bir bölgeyi temsil eder.
1963 yılına kadar Birleşik Libya Krallığı'na bağlı bir il olduğu görülmektedir. Yunanlı tarihçi Herodotos, Fizandan "Gramantların ülkesinin bir bölümü" şeklinde bahseder.
Romalılar M.Ö.19'da ülkeyi istila ederek imparatorluğa bağladılar ve buraya "Phazania" adını verdiler. M.S. 5.yüzyıldaki Vandal istilasından sonra Fizan'ın (Phazania),Berauna hanedanı döneminde tekrara bağımsızlığını kazandığı sanılmaktadır.
666 yılında Araplar tarafından fethedilerek Müslümanlaştırıldı. Bu tarihten sonra Fizan (Phazania), peş peşe Arap ve yerel hanedanlıklar tarafından yönetildi.
1842 yılında Osmanlı Devletine bağlandı.
1843'de komşu bölge Berka'daki Senusiye tarikatındaki dailer, Fizan'da tekkeler oluşturarak güçlenmeye başladılar ve kısa sürede en etkili güç haline geldiler. Ama Afrikanın ekvator bölgesinden gelen Fransız denetimi, 20.yızyıl başlarında senusiye egemenliğini sarsmaya başladı.
1911'de İtalyanların Trablus'u ve Berka'yı işgal etmesiyle Senusiye tarikatı etkisini tamamen yitirdi.
1912'de Osmanlı - İtalyan savaşını sona erdiren Uşi (Ouchy) anlaşması'nın hemen ardından Fizan işgal edildi ve İtalyan egemenliğindeki Trablusgarb ve Berka ile birleşti.
1949 yılında Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nda yapılan bir oylama ile Libya'ya en geç 1952 yılına kadar bağımsızlık verilmesi kabul edildi. Ülke anayasaya dayanan demokratik bir krallıkla yönetilecekti. Böylece 24 Aralık 1951'de Libya Bağımsızlığa kavuştu. 
1951'de Birleşik Libya Krallığı ilan edildikten sonra birer il durumuna gelen bu üç bölge, 1963 yılında kurulan bağımsız Libya Devleti'ne kadar durumlarını korudu.
1 Eylül 1969'da Kral İdris-I'in yurt dışında bulunduğu bir sırada meydana gelen bir askeri ayaklanma sonucu Krallık rejimi sona erdirilerek Cumhuriyet ilan edildi. Askeri cuntanın lideri Albay Muammer Kaddafi Devlet Başkanlığına getirildi.
Bugün Libya, Birleşmiş Milletler üyesi olduğu gibi Arap Birliği'ne de dahildir. Bir ara Libya - Mısır birleeşmsi ortaya atılsa da taraflar anlaşamamış, bu fikir rafa kalkmıştır.

 Kıbrıs

Bursa

Afyonkarahisar

Aydın

Konya

Gelibolu

Samsun

İzmir

Truva

Kırklareli

Van

Milli Parklar

Edirne

Munzur Vadisi

Mardin

Marmaris

Maşukiye

Cumalıkazık

Sapanca

Kınalıada

Burgazada

Heybeliada

Büyükada

Kuşadası

Göcek

Kapadokya

Bodrum

Anıtkabir

Alaçatı

Dim çayı

Didim

Datça

Darıca H.B.

Yedigöller

Mürefte

Kızkulesi

Galata Kulesi

Saraylar

Cunda adası

Belek

Aspendos

Amasra

Antalya

Ayasofya

Altınoluk

Akdamar

Ağva

Uludağ

Nemrut

Alanya

Bergama

Kazdağı

Ölüdeniz-Fethiye

Akçakoca

Asos

Belkıs

Adrasan

Mezopotamya

Rusya

İngiltere

BAE-Dubai

ABD

Perth

Bermuda

Kızıldeniz

Antik Kentler

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !