Yeni bulunan DİNAZOR Nerededir, Nerdedir

www.neresidir.com

www.buradadir.com

www.yerelsecimvideo.com

 

Yeni bir dinozor türünün anatomisi çözüldü
ABD’li paleontologlar, 110 milyon önce Afrika’da yaşayan bir dinozor türünün anatomisini çözdü.

Boyu 13 metreye kadar çıkabileceği belirtilen otçul dinozorun çenesini bir süpürge gibi kullandığı ortaya çıktı. Dinozorla anatomisi ve yaşam biçimini National Geograhic Aralık sayısında detaylı olarak işleyecek...

ABD’li paleontologlar ilginç görünümlü “Nigersaurus taqueti” dinozorunun anatomisini çözdü. Dinozor ismini 50’li yıllarda bulunan fosiline ışık tutan paleontolog Philippe Taquet ve ilk bulunduğu yer olan Nijer Cumhuriyeti’nden alıyor.

110 milyon yıl önce Afrika’nın Sahra çölünde yaşamış olan dinozorun maketi National Geograhic paleontologları tarafından oluşturuldu ve Washington’daki National Geograhic merkezinde görücüye çıktı.


Mezozoik dönemin ineği olarak kabul edilen dinozorun kafatası kemiklerinin neredeyse şeffaf olduğunu tespit eden paleontologlar, çene yapısınınsa diğer tüm hayvanlardan farklı olduğunu belirtiyor.

Amerikalı Paleontolog Paul Sereno, “Daha önce böyle bir hayvanla hiç karşılaşmadık. Kafatasına bakıldığında böyle bir çene yapısına sahip başka bir hayvan yok. Bu, 350 milyonluk yıllık bir evrim anlamına geliyor. Dinozorun çenesinin sonunda yüzlerce dişi var. Çenesi elmacık kemiklerinden daha geniş ve bu biyo-mekanik olarak zor bir olay” dedi.


Yaklaşık 500 adet keskin dişi bulunan dinozorun, 30 santim uzunluğunda köşeli bir çene yapısı olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar dinozorun anatomisini çözmek için X ışınları, bilgisayar modellemesi ve yaptığı kazılardan elde ettikleri bilgileri kullandıklarını belirtiyor.

4 ayaklı olduğu belirtilen dinozorun kafatası kemiklerine 1997 yılında ulaşıldı.

 

Kaynak : NTVMSNBC

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !